Primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda uskutečnil v pátek 13. května již třetí setkání s názvem „Praha s církvemi, církve s Prahou“.
Kolem 70 účastníků se věnovalo postupně třem tématům: dobrovolnictví, vězeňské duchovní péči a také oblasti školství. Pozvání primátora přijali jak představitelé církví a církevních organizací, tak i radní a zastupitelé hlavního města Prahy, starostové městských částí, zástupci médií a další zainteresované osoby.
Cílem bylo představit konkrétní přínosy církví a náboženských komunit pro hlavní město, vytvořit prostor pro sdílení, vzájemnou inspiraci a navázání partnerství.
Diskutujícími v bloku věnovaném vězeňské duchovní péči byli Tomáš Hůlka, generální ředitel Vězeňské služby ČR; Pavel Zvolánek, hlavní kaplan VS ČR; Andrei Ioan Danciu, kaplan Vazební věznice Ruzyně; Zuzana Stancová, vedoucí Resocializačních a reintegračních programů Centra sociálních služeb v Praze; Kristýna Čobanová, předsedkyně Vězeňské duchovenské péče; Gabriela Kabátová, výkonná ředitelka Mezinárodního vězeňského společenství.
Přítomní poděkovali všem, kdo odsouzeným a jejich blízkým dobrovolně pomáhají. Shodli se na důležitosti prevence, hodnotě lítosti a odpuštění.
Úvodní slovo o duchovní službě ve věznicích, kterou vězeňská služba více jak třicet let aktivně podporuje, pronesl Tomáš Hůlka. Pavel Zvolánek požádal Magistrát o podporu rekonstrukcí kaplí dvou pražských vazebních věznic – Pankráce a Ruzyně. Kristýna Čobanová představila program Tichý oddíl a ocenila dobrovolníky. O službě kaplana pro cizince hovořil Andrei Ioan Danciu. Zuzana Stancová se ve svém příspěvku zaměřila na problematiku sociální práce propuštěných. Gabriela Kabátová seznámila přítomné s aktivitami, které realizují pro propuštěné a také rodiny odsouzených.
Setkání a diskuze se zúčastnil i nový pražský arcibiskup Stanislav Přibyl, předseda Ekumenické rady církví Pavel Pokorný, vrchní zemský rabín Efraim Karol Sidon.
Setkání ukončila přednáška Františka Štěcha na téma „Člověk, víra a umělá intelegence“.
