„Podpora wellbeingu příslušníků Vězeňské služby ČR“ – návštěva partnerů z Norska

Ve dnech 24.2. – 28. 2. 2025 se s podporou Norských fondů konala konference, která se zabývala problematikou péče o příslušníky vězeňské služby. Tento projekt organizovala Vězeňská duchovenská péče (VDP) ve spolupráci s Vězeňskou službou ČR, věznicí Heřmanice a věznicí Karvinou. Konference se zúčastnili také kaplani z Norska, se kterými VDP již čtvrtý rok spolupracuje.

První den přiletěla skupina kaplanů z Norska do polského Krakova, kde je přivítali zástupce VDP a Vězeňské služby ČR. Jedním bodem programu v Polsku byla návštěva prostor místní věznice. Ta je velmi stará a bojuje s nedostatkem prostoru. Místní kaple má kapacitu jen 6 míst, nicméně je nádherně vyzdobená. Zajímavostí polského vězeňského systému je, že ze zhruba 80 tisíc odsouzených jich zhruba 15 tisíc vykonává trest skrze elektronický monitoring.

Účastníci konference pak vyrazili do Česka, kde je čekal další program.

Druhý den začal ve Věznici Heřmanice, která se stará o zhruba 800 odsouzených a jejíž doménou jsou i prostory, kde je možné vykonávat zaměstnání.

Na místo dorazili ředitelé či jejich zástupci, vedoucí pracovníci, dozorci a kaplani. Po krátké prezentaci norských partnerů, zaměřené na představení samotného systému vězeňství v Norsku a způsobů podpory wellbeingu pracovníků věznice, následovala diskuze ve skupinách. Ty byly rozdělené podle zaměření jednotlivých pracovníků. Další zastávkou pak byl areál v Koblově, který využívá spolek Nová šance (NOVÁ ŠANCE, z.s. – Středisko zaměřené na muže po výkonu trestu).

Třetí den byl věnován podpoře pracovníků Věznice Heřmanice a Věznice Karviná v péči o duševní zdraví a wellbeing. Projekt VDP cílí na sdílení příkladů dobré praxe z Norska, kde se nyní rozšiřuje model podpory pracovníků věznic po vážných incidentech.

Dopoledne proběhla krátká prezentace tohoto modelu ve Věznici Heřmanice. Setkání bylo zakončeno diskuzí mezi pracovníky věznice a norskými kaplany. Po přesunu do Karviné následoval obdobný program i pro místní pracovníky. Byla zde možnost společně projít i tuto věznici, která zajišťuje výkon trestu pro necelých 200 odsouzených. Na závěr účastníci konference navštívili šikmý kostel v Karviné, který se nachází v důlní oblasti, což poškodilo jeho statiku.

Velké díky patří řediteli Věznice Heřmanice Pavlu Horákovi a řediteli Věznice Karviná Petru Pitvorovi za vynikající spolupráci a poskytnutí potřebného zázemí pro realizaci projektových aktivit.

Čtvrtý den byl zahájen v Praze konferencí pro české kaplany a dobrovolníky pracující ve věznicích. Prostory v centru Prahy zapůjčila Církev bratrská. Proběhla zde diskuse o fungování Norské církve a roli kaplanů v norském vězeňském systému.

Odpoledne následoval kulatý stůl pořádaný Vězeňskou duchovenskou péčí v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Akce se konala pod záštitou poslance Petra Sadovského a generálního ředitele Vězeňské služby ČR Simona Michailidise. Programu se zúčastnili zástupci Norska, Rakouska, Slovenska a Česka. V úvodu vystoupil také náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.

Hlavním tématem setkání bylo porovnat jednotlivé modely vězeňství a poskytnout si vzájemnou inspiraci v oblasti duševní i duchovní pohody pracovníků věznic. Opakovaně zaznívalo, že je třeba budovat mezi pracovníky dobré vztahy, které podpoří vzájemné sdílení, funkční komunikaci a můžou i snižovat fluktuaci. Mimo finanční ohodnocení je třeba poskytovat i odbornou podporu a pomoc. Lepší podmínky pro vězněné osoby často vyplývají i z pohody pracovníků vězeňství a časového prostoru pro péči o vězně. Opět proběhla kvalitní diskuse.

Program byl ukončen společnou prohlídkou prostor sněmovny a kaple. Díky patří místnímu kaplanovi Danielu Kvasničkovi, který účastníkům ukázal prostory.

Pátý den byl posledním dnem společného programu, který byl zahájen v pražských Řepích v zařízení s nízkým zabezpečením pro zhruba 50 odsouzených žen. Jde o pracoviště spadající do gesce Vazební věznice Praha Ruzyně, které funguje v režimu výstupního oddělení (tj. je zde důraz na přípravu na propuštění skrze volnější režim či plnou zaměstnanost).

Zařízení funguje v budově Domova seniorů sv. Karla Boromejského. Dvě patra tvoří věznice a zbytek domu je využit pro seniory. Zhruba 30 odsouzených pak v tomto domově pracuje na pozici sanitářek. Ostatní dochází do zaměstnání mimo věznici.

Závěrem celého programu byla návštěva místní kaple, kde se zazpívalo společně s kaplanem Ladislavem Heryánem. O provozu domova informovala ředitelka sestra Konsoláta.

Realizace programu celé konference a seminářů byla podpořena z Norských fondů.

Připojte se k nám