Sedm odsouzených z pěti různých věznic ČR bylo v pardubické věznici součástí tzv. Tichého oddílu, kde prožili jedenáctidenní sebezkušenostní pobyt. V Pardubicích se program, který si zástupci spolku Vězeňské duchovenské péče přivezli z Norska, konal v rámci pilotáže již potřetí. Jedná se o pobyt v tichu s programem zaměřeným na odpuštění a změnu životních postojů, který nyní prochází procesem standardizace v rámci Vězeňské služby České republiky. Program tohoto typu je v ČR pilotován zatím pouze na území Pardubického kraje.
K vyhodnocení posledního běhu programu se v pondělí 7. října 2024 setkali za účasti generálního ředitele Vězeňské služby ČR Simona Michailidise, radního Pardubického kraje Pavla Šotoly a účastníků projektu zástupci VDP a celá řada dalších hostů. Atmosféru na místě zachytil během programu český dokumentární fotograf Jindřich Štreit.
Odsouzeným z Tichého oddílu se věnuje zkušená lektorka a docentka teologie z Karlovy univerzity Mireia Ryšková ve spolupráci s místním kaplanem Tomášem Kvasničkou formou ignaciánských duchovních cvičení.
„S paní docentkou jsme cítili, že ji skutečně zajímá náš osud. Do našeho života vlila novou naději do budoucnosti. Stala se vlastně jednou z nás a za to jí děkujeme,“ sdílel své pocity ze skončeného průběhu odsouzený Josef.
Přítomní hosté přáli nově nasměrovaným mužům, aby svá předsevzetí v budoucnu plnili a dokázali žít jiným, lepším, životem s vědomím, že trestné činy nezasahují jen přímé aktéry – oběť a viníky, ale i jejich rodinné příslušníky.
Tichý oddíl by se měl v budoucnosti stát standardizovaným projektem Vězeňské služby ČR, který by mohl být dostupný i v dalších věznicích. Dle dostupných zahraničních statistik se výrazně podílí na snižování recidivy trestné činnosti těch, kteří jím prošli.
Česká televize byla u toho, když se uzavíral třetí běh pilotního projektu Tichý oddíl v Pardubicích a kdy ho sedm odsouzených hodnotilo. Vznikl krátký, ale výstižný zpravodajský dokument.