Návštěva v Norsku – projekt „Bilaterální spolupráce“

V návaznosti na úspěšně ukončený projekt Vězeňské duchovenské péče (dále jen „VDP“)  „Podané ruce mentora“ pokračuje v září 2024 spolupráce českého a norského vězeňství projektem „Bilaterální spolupráce“. Projekt je opět pod vedením spolku VDP.

Zatímco poprvé byla spolupráce zaměřena na odsouzené, druhá se zaměřuje na pracovní podmínky uniformovaných zaměstnanců věznic z hlediska jejich motivace, vzdělávání a také bezpečnosti.

Ve dnech 20. – 22.11. 2024 si vyměňovala zkušenosti sedmičlenná skupinka českých zástupců v hlavním městě Norska, Oslu. Zúčastnili se: Tři zástupci Vězeňské duchovenské péče – Kristýna Čobanová, Pavel Zvolánek a David Smetana, předseda spolku Komunitní centrum Petrklíč Jakub Fraj – ekonom z nezisku, ředitel věznice Heřmanice Pavel Horák, ředitel věznice Karviná Petr Pitvor a náměstek primátora  Jakub Rychetský z koalice Žijeme Pardubice.

Zástupci české strany navštívili Generální ředitelství místní vězeňské služby v Oslu, vysokou školu a vzdělávací středisko KRUS (Kriminalomsorgens høgskole og utdanningssenter) v městečku Lillestrøm, reintegrační centrum Červeného kříže v Oslu (Network after Imprisonment) a také věznici v Oslu s praktickými přednáškami a diskusemi o postupech práce se zaměstnanci.

KRUS je resortní vzdělávací instituce s akreditací univerzity. Od roku 2012 nabízí akreditovaný dvouletý vzdělávací program pro nově nastupující zaměstnance. V lednu roku 2019 byl prvně spuštěn také bakalářský studijní program. KRUS je jedinou vzdělávací institucí pro Vězeňskou službu Norska. Realizuje vzdělávání, kurzy, konference, které jsou určeny nejen pro zaměstnance vězeňské služby, probační služby, ale také ke vzdělávání mistrů v dílnách nebo pro neziskové organizace a jejich partnery spolupracující s vězeňskou službou.

V navštíveném centru Červeného kříže sídlí na jednom místě probační služba, škola, sociální služby, místo pro výkon alternativního protidrogového programu, tréninkové pracoviště (kavárna, restaurace, opravna a prodejna kol), úřad práce či dluhová poradna.

Součástí bilaterální výměny zkušeností bylo i zhlédnutí filmu “Straff” s následnou debatou s producentkou tohoto filmu, která je zároveň hlavní lektorkou Retreat house ve věznici Halden, tzv. Tichého oddílu, kam se hlásí odsouzení, kteří si přejí ve svém zklidnění, meditacích a při četbě duchovní literatury najít změnu životních postojů a nová nasměrování. V Norsku má tento program již desetiletou historii a díky inspiraci z předchozí česko-norské spolupráce byl již zaveden i v pardubické věznici.

V únoru příštího roku 2025 přijedou norští partneři do České republiky. V Heřmanicích se uskuteční konference, kde zástupci Vězeňské služby, neziskových organizací a dalších partnerů budou diskutovat o tom, jak motivovat uniformované zaměstnance VS v jejich náročné službě. A právě zde budou velmi cenné zkušenosti norských partnerů.

Cesta byla realizována v rámci projektu podpořeného Fondy EHP a Norska.

Připojte se k nám