počítadlo.abz.cz

Žlutá stužka - Vězeňská duchovenská péče

hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Zprávy a tak
 
Žlutá stužka slouží jako symbol návratu bývalých vězňů do společnosti.
 
Je to symbol naděje, který vychází z písně "Tie a Yellow Ribbon Round the Old Oak Tree".  
 
​Tuto píseň vypráví muž, který se vrací z vězení a není si jistý, zda je doma vítán. Píše proto dopis své lásce s prosbou, aby uvázala žlutou stužku kolem dubu před domem, pokud ho chce zpět ve svém životě. Muž kolem domu projede autobusem a pokud neuvidí žlutou stužku, pochopí, že doma není vítán, a nevystoupí. Ze strachu, že tam stužka nebude, požádá řidiče, aby se podíval, zda tam stužka je.
 
​Pak nastává obrovské překvapení, když uvidí sto žlutých stužek kolem stromu jako signál, že na něj doma čekají...
 
Myšlenka Yellow Ribbon Run se zrodila v hlavě Gabriely Slovákové, ředitelky ženské věznice ve Světlé nad Sázavou. Běhu se žlutou stužkou se totiž zúčastnila v roce 2011 v Singapuru, kde se za jedenáct ročníků podařilo vytvořit přes dva tisíce pracovních míst pro bývalé vězně. V realizaci myšlenky spojili síly a vytvořili PLATFORMU YELLOW RIBBON RUN:
 
   
 • Vězeňská služba ČR,
 •  
 • Business      Leaders Forum      sdružující společensky odpovědné firmy,
 •  
 • RunCzech, realizátor nejprestižnějšího běhu v ČR -      Pražského mezinárodního maratonu,
 •  
 • RUBIKON Centrum,      nezisková organizace pomáhající lidem s trestní minulostí s návratem      do společnosti,
 •  
 • Probační a mediační služba      ČR.
 
    Letos se závodů se žlutou stužkou včetně maratonu a půlmaratonu účastnilo celkem 369 běžců. Štafety byly největší akcí série, kde běželo celkem 66 štafet, každá po čtyřech sportovcích. Hlavního závodu Pražské O2 štafety se zúčastnil z významných hostů přímo i Ministr spravedlnosti Robert Pelikán a náměstek generálního ředitele Vězeňské služby ČR brig. gen. Mgr. Simon Michailidis.
 
    Mezi běžci se žlutou stužkou se letos poprvé také objevil jeden kaplan. V doslova pekelném horku a emocemi i energií nabité atmosféře bojoval během Pražského půlmaratonu i Pražské O2 štafety také Martin Škoda z věznice Stráž pod Ralskem. Štafety se účastnil společně se dvěma odsouzenými z věznice a týmem spoluzaměstnanců. Jako aktivní závodník se rovněž již před tím účastnil s týmem strážské věznice propagačního tréninku a tiskové konference v pražském hotelu Hilton v květnu letošního roku. Kaplan Škoda i ostatní závodníci závody s Boží pomocí ve zdraví dokončili. Stojí za to dodat, že mimo jiné šlo i o velmi pěknou atmosféru závodu, kterou si všichni účastníci pochvalovali, mohli si ji užít i díky perfektně vytvořenému zázemí organizačním týmem Yellow Ribbon. Právě díky těmto a podobným akcím dochází u řady odsouzených ke snižování rizik a v konečném důsledku i ke snižování recidivy. Kaplan věznice zde tak má své místo nejen jako duchovní opora týmu.
 
                       Srdečně

Martin Škoda
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky