počítadlo.abz.cz

Velehrad 2015 - Vězeňská duchovenská péče

hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Aktuality a články

Velehrad 2015

    Zástupci vězeňské duchovenské péče (VDP), vězeňské duchovní služby a vězeňské služby se i letos přidali k poutníkům, kteří dorazili do Velehradu na 30. ročník Dnů lidí dobré vůle. Poradce pro duchovní službu Bohdan Pivoňka připravil pro tuto příležitost výstavu fotografií vězeňských kaplí s vlastními texty; podklady olomoucký kaplan Otta Broch dotvořil a s pomocí grafického studia realizoval. Na místě pak společně Otta Broch se svou  manželkou Zuzanou, předsedou VDP Pavlem Zvolánkem, manžely kaplany Michalčíkovými a dalšími, dílo nainstalovali a slavnostně otevřeli v prostorách Stojanova gymnázia.

    
Velkou maketu vězeňské kaple s papírovým oltářem, papírovými varhany a dalšími součástm i přivezl tým z věznice v Teplicích. Vytvořili ji sami odsouzení pod vedením ředitele věznice Petra Blažka, který se osobně zúčastnil instalace společně se svojí manželkou a také teplickou kaplankou Danielou Klimešovou.

    
Vernisáž zahájil předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Před vernisáží výstavy promluvili o práci kaplanů a dobrovolníků ve věznicích pro Český rozhlas hlavní kaplan Pavel Kočnar, náměstek generálního ředitele Pavel Horák a předseda VDP Pavel Zvolánek. Duchovní také vyjádřili spokojenost s podporou vedení Vězeňské služby ve vztahu k jejich službě. Poutníků se na Velehradě sešlo okolo 25 tisíc, což je desetkrát méně než při prvním ročníku v roce 1985.

   
První oslavy v neděli 7.7. roku 1985 byly významným kulatým 1100. výročím úmrtí svatého Metoděje a tehdy v době komunismu se jednalo o naprosto mimořádný projev občanského protestu vůči totalitě. Letošní Dny lidí dobré vůle by ly zahájeny v sobotu 4.7., v předvečer státního svátku České republiky Dne slovanských věrozvěstů, na připomenutí 70 let od ukončení 2. světové války Modlitbou za vlast, kterou vedl olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

    Po celý den se konala řada dalších akcí a Večer lidí dobré vůle mohli sledovat na ČT 2 i diváci u televize. Česká televize i Český rozhlas přenášely přímým přenosem slavnostní hudební večer. Oslavy trvaly až do neděle 5.7. Celý program je uveden na stránkách www.velehrad.eu.

Pavel Zvolánek

fata morgana:
fiktivní odsouzený
ve fiktivní kapliteplická kaple
na chodně Stojanova gymnáziaNavštivte rovněž naši fotogalerii,
z Velehradu
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky