počítadlo.abz.cz

Nástupní kurs 2016 - Vězeňská duchovenská péče

hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Aktuality a články
 
Nástupák  2016
 
 
           Takto ve védépácké hantýrce nazýváme nástupní kurs Vězeňské duchovenské péče. V minulosti měl různé podoby a různá místa konání. Vícekrát nás přijali na půdě Teologického semináře CASD na Sázavě. Setkání právě tam mělo své velké klady: přirozené odloučení od „světa“, tedy jakousi klausuru (nelze nikam spěchat za účelem nákupu či zábavy), společenství příchozích členů spolu s místními studenty semináře, možnost večerní vycházky či promítání tematického filmu/pořadu a v neposlední řadě krásnou přírodu kolem i z okna se šuměním sázavského splavu.

    Sezení v Posázaví se patrně již definitivně uzavřelo, ještě štěstí, že máme malou zasedačku na GŘ. V ní jsme se sešli 24. února 2016 – noví členové VDP, zájemce z Jablonce a „školitelé“(Zvolánek, Kočnar, Pivoňka). Vzhledem k nevelkému počtu jsme zredukovali původně plánovaný dvoudenní kurs na jeden den. Po úvodu ze strany Vězeňské služby (plk. Pavel Horák, ředitel OVVaT) jsme probrali základy duchovního působení ve věznicích ve formě VDP i VDS (kaplani), význam našeho sdružení, jeho funkci v praxi i dosud nerealizované nápady. Shlédli jsme rovněž pořad původně švýcarské televize o výjimečnosti věznice v argentinské La Platě, kde se osvědčuje evangelikální forma správy věznice na křesťanských spirituálních základech. Vyměnili jsme si názory a po sepsání závěrečného testíku obdrželi přítomní certifikát o absolvování nástupního kursu.

 
Zde jsou absolventi:
 
* Mgr. Ivan Havlíček, římský katolík, bývalý vojenský kaplan, Čáslav – s určením do věznice ve Světlé n/.

 
* Mgr. David Nečil, farář ČCE v Č. Budějovicích – dochází do místní vazební věznice.

 
* Zbyněk Pavienský, katolický redaktor časopisu Tarsicius a fotograf z Jablonce n/Nisou; zúčastnil se na základě zájmu a doporučení; zatím nesměřuje do VDP.
 
 

Bohdan Pivoňka
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky