počítadlo.abz.cz

FJŘezáč v Poleradech - Vězeňská duchovenská péče

hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Zprávy a tak
Pamětní deska P.FJ Řezáče
   
Obecní úřad v Poleradech, Oblastní muzeum Praha - východ v Brandýse n. L.- St. Boleslavi a potomci kněze a reformátora vězeňství Františka Josefa Řezáče, zastoupeni rodinou Chroustovou z Polerad, uskutečnili v sobotu 19. ledna v Poleradech při domě č.p. 14 odhalení pamětní desky místnímu rodákovi F. J. Řezáčovi. Stalo se tak při příležitosti jeho letošního 200. výročí narození a 140. výročí úmrtí.

    F.J. Řezáč dovedl využít svých postřehů z duchovní práce s vězni ve svatováclavské trestnici na Zderaze v sestavení nových reformních a ve své době přímo revolučních postupů na skutečnou nápravu zločinců. Ty byly založeny především na slušném zacházení. Ve vězení neviděl jen funkci izolace pachatele od společnosti a jeho krutého potrestání. Šlo mu o nápravu hodnot člověka a jeho duše tak, aby se mohl po propuštění zapojit do běžného života a do vězení se nevracel.

    Po slavnostním aktu vedeným brandýským farářem Josefem Hurtem přednesl v místním pohostinství přednášku o významu reformátora vedoucí Kabinetu dokumentace a historie Vězeňské služby ČR PhDr. Aleš Kýr. Muzeum k této příležitosti vydalo publikaci "František Josef Řezáč a ti druzí". Aktu odhalení desky se zúčastnil také předseda Vězeňské duchovenské péče a valdický kaplan Pavel Zvolánek
 
Pavel Zvolánek
 

 
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky